Światowy Dzień Kota

Światowy Dzień Kota

Być może nie każdy obchodzi Światowy Dzień Kota, jednak dla tych z Państwa, którzy są miłośnikami kotów, mamy kilka ciekawostek prosto z Tajlandii.

Thai Smile - Światowy Dzień Kota 2017 - Korat - PixabayNiebieskie oczy, jasny tułów i ciemne futerko na pyszczku, uszach, ogonie oraz kończynach – tak, to kot syjamski! Rasa ta, uważana za jedną z najstarszych ras kotów, pochodzi właśnie z Tajlandii, dawniej znanej Syjamem. Jednak czy znacie kota rasy Korat? Piękny kot o srebrzysto-niebieskiej sierści i zielonych oczach (przez pierwsze dwa lata oczy są koloru bursztynu), który po tajsku nazywany jest Si-Sawat, oznaczający kolor pieniędzy. W prowincji Korat, rejonu z którego pochodzi, uznawany jest za zwierzę przynoszące szczęście. Korat jest traktowany jako dobro narodowe, dlatego raczej nie są obiektem handlu, a jedyne wręczane są w formie prezentu. Bardzo często podobizny, lub nawet młode osobniki tej rasy są wręczane parom młodym jako zapewnienie udanego i szczęśliwego małżeństwa. Według Wydziału Sztuk Pięknych Ministerstwa Edukacji Tajlandii, najstarsze wzmianki o rasie Korat znajdują się w starożytnej Księdze Poematów o Kotach z połowy XIV wieku.

Oprócz tajskich kocich ras warto wspomnieć również o pewnej kociej ceremonii. Tajlandia jest głównie rajem rolniczym, w związku z tym opady deszczu mają ogromne znaczenie, szczególnie w rejonie centralnym i północnym, gdzie przeważa bardziej suchy klimat. Tajowie, jako wierzący bardzo wierzący, modlą się o opady deszczu w trakcie kilku różnych ceremonii. Jedną z nich jest Tradycyjna Kocia Procesja. Według starożytnych wierzeń, miauczenie kotki może przywołać deszcz.

Rolnicy centralnej Tajlandii na tę okazję ubierają barwne stroje oraz wybierają piękne koty płci żeńskiej i umieszczają je w pięknie zdobionych bambusowych koszach. Członkowie procesji przechodzą przez całą wioskę, od domu do domu, radośnie tańcząc i śpiewając z prośbą o opady deszczu. Mieszkańcy, którzy pozostają w domach, szykują miskę z wodą, którą polewają koty w przechodzącej procesji. Niepolanie kota wodą przynosi pecha i przyczynia się do przedłużenia pory suchej.

Thai Smile - Światowy Dzień Kota 2017 - Kocia Procesja - orawan123.blogspot

Kocia Procesja. Zdjęcie ze strony http://orawan123.blogspot.com/

W związku ze Światowym Dniem Kota, przypadającym 17 lutego, chcielibyśmy zaprosić Państwa do wzięcia udziału w aukcji charytatywnej na rzecz poznańskiej Fundacji Koci Pazur. Na aukcje przekazaliśmy dwa zaproszenia na tradycyjny masaż tajski długości 60 minut. Fundacja dla zwierząt Koci Pazur to grupa wolontariuszy, która od ponad 10 lat niesie pomoc zwierzętom, głównie kotom.

>>> Link do licytacji zaproszeń <<<

 

Thai Smile - koty - aukcja allegro - facebook

Źródła:

  • https://en.wikipedia.org/wiki/Siamese_cat
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Korat
  • http://www.cafeanimal.pl/artykuly/do-poczytania/Korat-zielonooki-kot-z-Tajlandii,5110
  • http://www.kotydomowe.com/kot-korat
  • http://www.koratworld.com
  • http://orawan123.blogspot.com/2013/02/blog-post.html
  • http://www.thaiwaysmagazine.com/thai_article/2404_thai_tradition_festivals/thai_tradition_festivals.html
Share Button

Komentowanie jest wyłączone.