Songkran 2023

Songkran, Thailand

สุขสันต์วันสงกรานต์ จร้า และ สวัสดีปีใหม่ไทยจร้า
czyli Wesołego Songkran i Szczęśliwego Tajskiego Nowego Roku!

Songkran – co to jest?

Słowo „songkran” pochodzi od sanskryckiego słowa „saṃkrānti”, które oznacza ‘wchodzić’ lub ‘przechodzić’. Opisuje miesięczny ruch lub „przejście astrologiczne” pomiędzy sferami zodiaków, dlatego zasadniczo odbywa się co miesiąc. Tajowie, jak wiele innych narodowości, obchodzą Nowy Rok zgodnie z kalendarzem słonecznym, czyli w okresie astrologicznego przejścia słońca ze sfery Ryb do sfery Barana. Obchody obejmują 3 dni tj. 13 kwietnia – “Maha Songkran” („Wielki Songkran”), który jest ostatnim dniem starego roku; 14 kwietnia – „Wan Nao”, dzień przejściowy między starym a nowym rokiem; 15 kwietna – „Wan Thaloeng Sok” – pierwszy dzień nowego roku. Z czasem skrócono nazwę święta do jednego słowa – Songkran.

Tajski Nowy Rok – tradycje noworoczne

Święto Songkran jest bogate w symboliczne tradycje, głównie związane z wodą – rytuały, parady i pokazy. Według pradawnych wierzeń, woda oczyszcza duszę i ciało, “zmywając” z ludzi zły los.

Mieszkańcy Tajlandii odwiedzają lokalne świątynie – wręczają pożywienie i ubrania mnichom buddyjskim, oblewają pachnącą wodą posągi i wizerunki Buddy (na tors, a nie na głowę), dostarczają piasek na budowę bądź naprawę świątyń (z piasku rzeźbione są symboliczne pagody). Młodzi wyrażają szacunek wobec swoich przodów poprzez polewanie pachnącą wodą dłoni rodziców oraz dziadków. W zamian starsi życzą młodym pomyślności i często wręczają girlandę z kwiatów jaśminu. W niektórych regionach kraju wypuszcza się na wolność ryby i ptaki.

W nawiązaniu do legend organizowana jest kolorowa parada zwana „Nang Songkran” („Pani Songkran”). Na ruchomej platformie znajduje się kobieta, która stoi, siedzi lub leży w zależności od pory dnia. Wygląd parady tj. kolorystyka, kwiaty, jedzenie itd., zależą od dnia tygodnia, na który przypada 1 dzień święta. Wszyscy ubierają kolorowe ubrania lub tradycyjne tajskie stroje.

Tajowie lubią huczne zabawy, dlatego na ulicach miast trwa wszechobecna zabawa, w trakcie której obficie oblewają się wodą. Zabawa trwa także w nocy. W związku tym, Songkran często nazywane jest także „festiwalem wody”. W niektórych regionach obchodom towarzyszą wystrzały i petardy.

Songkran w Thai Smile

Z okazji Tajskiego Nowego Roku nasze masażystki przesyłają życzenia szczęścia i pomyślności wszystkim Klientom! Odwiedzając nasze salony w dniach 13-15 kwietnia nie zostaną Państwo oblani wodą :). W zamian, przygotowaliśmy paczuszki ze słodką niespodzianką wraz z symboliczną “kropelką wody” z czekolady.

Zawartość upominków wsparła marka resibo, polska firma kosmetyczna, która wprowadzi Państwa w świat skutecznej pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Resibo łączy naturę z technologią, aby zaopiekować się Państwa pięknem. W każdej paczce znajdą Państwo próbki 3 różnych kosmetyków oraz kupon rabatowy.

Dodatkowo firma przygotowała specjalny rabat dla wszystkich Klientów Thai Smile zapisanych do newslettera. Dokonując zakupów w sklepie www.resibo.pl wystarczy podać hasło promocyjne, które znajdziecie Państwo na swojej skrzynce pocztowej.

(Rabat nie łączy się z innymi promocjami. Kod ważny do 31.05.2023)

Źródła

  • https://www.tatnews.org/2021/03/thailands-songkran-festival-its-origins-history-and-modern-day-observance/
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Songkran_(Thailand)
  • Zdjęcia – http://www.Pixabay.com/ oraz http://www.freepik.com/
Share Button

Komentowanie jest wyłączone.