Masaż po porodzie – czyli co należy wiedzieć przed zabiegiem
Masaż w połączeniu z aktywnością fizyczną pomogą świeżo upieczonej mamie wrócić do formy oraz do wcześniejszej sylwetki. Jednak czy krótko po porodzie dziecka w okresie połogu kobieta może korzystać z masażu? Dyskomfort związany z wahaniem hormonów oraz obkurczaniem macicy, któremu często towarzyszy silny ból, może stanowić przeciwwskazanie do masażu. Poniżej przedstawiamy więcej informacji, które powinny rozwiać wątpliwości oraz dać odpowiedzi na coraz częściej pojawiające się pytania ze strony naszych Klientek.
Masaż po porodzie – zalety
Kobiecie po porodzie, podobnie jak kobiecie w ciąży doskwierają ciągłe zmęczenie oraz bóle mięśni i kręgosłupa.
Masaż działa leczniczo, regenerująco i pielęgnacyjnie. Usuwa napięcia z mięśni i stawów, wzmacnia je i uelastycznia. Uwalnia ciało i głowę od bólu. Korzystnie wpływa na układ krążenia całego ciała, zmniejszając obrzęki w kończynach i niwelując uczucie “ciężkich nóg”. Masaż z użyciem olejków poprawia jędrność i sprężystość skóry. Rozluźnia i relaksuje przynosząc ulgę w psychicznym zmęczeniu oraz poprawia jakość snu.
Masaż zawsze znacząco wpływa na organizm, niezależnie od tego czy osoba masowana jest po porodzie bądź nie. Każda osoba jest inna i nawet najlepiej wykonany masaż zgodnie ze sztuką może wywołać różnie zmiany. Zatem bardzo ważne jest, aby wszelkie negatywne odczucia czy zmiany były od razu sygnalizowane masażystce.
Masaż po porodzie w Thai Smile – kiedy i jaki masaż?
Rodzaj masażu, który dobierany jest w zależności od czasu jaki upłynął od porodu oraz samego rodzaju porodu.
Poród naturalny / siłami natury
- minimum 4-6 tygodni od porodu
- masaż tajski olejkami aromatycznymi
- masaż tajski gorącym olejkiem kokosowym
- masaż tajski pleców, ramion i głowy – delikatny lub średni, ale nie mocny
- tradycyjny masaż tajski – delikatny lub średni, ale nie mocny
- masaż tajski nóg i refleksoterapia stóp
- masaż tajski stemplami ziołowymi
- minimum 3 miesiące
- masaż tajski wyszczuplający (aktualnie wyłączony z oferty)
Poród przez cesarskie cięcie
- minimum 6 tygodni – masaże z wyłączeniem technik rozciągających
- minimum 6 miesięcy
- wszystkie pozostałe masaże
Różne źródła podają, iż po porodzie siłami natury, można korzystać z delikatnego masażu już w czasie pierwszego tygodnia. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że masaż w tak krótkim czasie owszem zrelaksuje i rozluźni, ale z drugiej strony nacisk na mięśnie oraz pobudzenie układu krążenia może wpłynąć na szybsze obkurczanie się macicy, a także wpływa na laktację oraz piersi. Co może, choć nie musi, zwiększyć dyskomfort w krótszym czasie. W tym czasie zalecamy sprawdzenie reakcji swojego ciała na krótkie automasaże.
Masaż po porodzie – przeciwwskazania
Klientki, które korzystały z masaży w czasie ciąża lub ciąża przebiegała normalnie lub poród odbył się bez żadnych komplikacji, mogą skorzystać zgodnie z wyżej wymienionymi wytycznymi. Jednak klientki, którym w czasie ciąży towarzyszyły różne dolegliwości, przed skorzystaniem z masażu powinny skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.
Do najczęstszych przeciwwskazań zalicza się między innymi:
- zakażenia połogowe
- krwawienia poporodowe
- udar niedokrwienny
- choroba zakrzepowa
- nadciśnienie tętnicze
- zapalenie gruczołu piersiowego