Dzień Matki w Tajlandii

W Polsce Dzień Matki obchodzi się 26 maja, zaś w Tajlandii 12 sierpnia i jest to również święto narodowe. Dlaczego? Otóż 12 sierpnia 1932 roku przyszła na świat Sirikit Kitiyakara, żona najdłużej panującego monarchy na świecie, króla Tajlandii Ramy IX (Bhumibol Adulyadej). Królowa Sirikit jest uwielbiana przez naród tajski, a także ceniona za jej wkład w odrodzenie i rozwój lokalnego rzemiosła i sztuki tajskiej oraz za działalność charytatywną m.in. na rzecz Czerwonego Krzyża. Jest również uważana za promotorkę tajskiego jedwabiu na rynkach międzynarodowych, dlatego niekiedy nazywana jest Królową jedwabiu.

Pierwszy raz Dzień Matki w Tajlandii obchodzono 10 kwietnia 1943 roku. Niestety w wyniku wybuchu drugiej wojny światowej zaniechano dalszych obchodów aż do 15 kwietnia 1950 roku. Przez kilka kolejnych lat było to raczej nieformalne święto, o którym później zapomniano. Oddając hołd Matce Narodu w roku 1976 ustanowiono, że dzień urodzin Królowej Sirikit tj.12 sierpnia będzie również świętem narodowym – Dniem Matki. Jest to również dzień wolny od pracy i podobnie jak wiele innych świąt, rozpoczyna się od podarowania jedzenia mnichom buddyjskim. Organizowane są również parady i festyny, a na budynkach pojawiają się liczne i bogato ozdobione portrety Królowej w towarzystwie kwiatów i lampek.

Thai Smile - Dzień Matki w Tajlandii - dekoracje uliczne - Flickr - Vincent F

Dzień Matki w Tajlandii – dekoracje uliczne – Flickr – Vincent F

Oczywiście w zaciszu domowym dzieci oddają cześć swoim matkom. Klęcząc wręczają prezent jako podziękowanie matkom za codzienne poświęcenie. W XXI wieku prezent może przybrać jedną z wielu różnych form tj. torebka, telefon czy perfumy. Jednak tradycyjnym prezentem z okazji Dnia Matki jest kwiatowy wianek phuang malai (po tajsku พวงมาลัย, czytaj polmalaj), który na tę okazję wyplatany jest głównie z kwiatów tajskiego jaśminu. Biały kolor kwiatu symbolizuje czystą i prawdziwą matczyną miłość, która nigdy się nie zmienia. Dlatego też tajski jaśmin w Tajlandii uznawany jest za symbol macierzyństwa.

Jak po tajsku powiedzieć „kocham Cię mamo”? Po prostu C̄hạn rạk mæ (รักแม่) .

Źródło:

  • http://www.thailandforchildren.com/thailand-family-travel/mothers-day-in-thailand
  • http://www.officeholidays.com/countries/thailand/queensbirthday.php
  • https://www.journeys-within.com/travelblog/2012/08/10/mothers-day-celebrations-in-thailand/
  • http://talkaboutthai.blogspot.com/2012/09/flowers-aspects-in-thai-context.html
Share Button

Komentowanie jest wyłączone.